Vidrik

Tehisintellekt aitab prognoosida ja ennetada elektriseadmete rikkeid

7. mail toimus TalTechi Virumaa kolledžis VIDRIKu ning ettevõtete Viru Elektrikaubandus ja Omron koostöös seminar „Tehisintellektil põhinevad lähenemisviisid elektrimasinate rikete prognoosimiseks ja OMRONi ennetavad hoolduslahendused mootoritele”. Seminarist võttis osa 22 spetsialisti, neist pooled olid ettevõtetest ja pooled TalTechist.

Seminaril tutvustati arenguid ja võimalusi elektriseadmete ennetavaks hoolduseks tehisintellekti abil. Näidati andureid ja diagnostikaseadmeid, mis võimaldavad vajalikke andmeid koguda. Anti ülevaade kuidas tehisintellekti abil on võimalik kogutavatest andmetest sõeluda välja vajalikku infot seadmete rikete ennetamiseks ja hoolduseks.

Seminari avaettekandes tutvustas VIDRIKu arendusinsener ja Virumaa kolledži arukate süsteemide lektor Sergei Pavlov VIDRIKu tegemisi ja projekte, mida teostatakse toetusmeetmete abil või koostöös ettevõtetega. Ettekanne käsitles ka praktilisi kogemusi koostöös ettevõtetega seadmete ennetava hooldusalaste ja teiste projektide teostamisel.

Seejärel rääkis TalTechi elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi doktorant-nooremteadur Karolina Kudelina seadmete ennetava hoolduse tähtsusest ja selleks kasutatavatest metoodikatest.

Kuna elektrimootoritest saadavate reaalaja andmete töötlemise mudelid muutuvad üha keerulisemaks, toob see kaasa täpsuse vähenemise. Karolina Kudelina tegelebki masinõppe mudelite täpsuse uurimisega, et saavutada suuremat täpsust keerukamate kombinatsioonide jaoks.

Seminari teises osas tutvustas Viru Elektrikaubanduse esindaja Aleksandr Bõstrov Omroni ennetava hoolduse lahendusi mootoritele.

Samuti demonstreeris ta ennetava hoolduse tarku andureid ja eriandureid tööstustele.

Mitmete sensorite ja diagnostikaseadmetega oli osalejatel võimalik kohapeal tutvuda ning jälgiga andmete kogumise ja töötlemise protsesse. Viru Elektrikaubandus kinkis mitmed seminarile kaasa võetud seadmed Virumaa kolledžile, et lektorid saaksid neid kasutada tudengite koolitamisel.

Seminar lõppes VIDRIKu arendusinseneride juhtimisel toimunud ringkäiguga Virumaa kolledži laborites tutvumaks sealsete seadmetega.